Skip to main content

Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Dodaj komentarz

Płyty warstwowe jako osłonowe materiały budowlane znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i rolniczym. Montuje się je na ścianach i dachach w celu osłony stalowego szkieletu, służą do budowy ścianek działowych i sufitów podwieszanych. To uniwersalny materiał, który cieszy się rosnącą popularnością w branży budowlanej. Przeczytaj, jakie wyróżnia się rodzaje płyt warstwowych i jakie są między nimi różnice. 

Płyty warstwowe rodzaje

Płyty warstwowe — czym są?

Płyta warstwowa to prefabrykat złożony z kilku warstw — termoizolacyjnego rdzenia i metalowych okładzin z dwóch stron. Rzadziej występują płyty jednostronne - z okładziną tylko na jednej stronie. Płyty warstwowe różnią się grubością, długością, wypełnieniem i rodzajem profilowania. Łatwo można je dopasować do wymagań inwestorów. Posiadają wiele zalet:

  • są łatwe i szybkie w montażu,
  • tłumią hałas,
  • są odporne na zmiany temperatur, deszcz, korozję,
  • zatrzymują ciepło wewnątrz budynku,
  • prezentują się estetycznie — są dostępne w różnych wzorach i kolorach.

Zajrzyj na stronę dystrybutora płyt warstwowych Nal-Panel Płyty warstwowe i izolacyjne z Nowego Sącza i poznaj więcej zalet tego nowoczesnego i uniwersalnego materiału budowlanego. 

Płyty warstwowe — jakie są ich rodzaje?

Ze względu na materiał, z którego wykonano rdzeń płyty, wyróżnia się kilka rodzajów płyt warstwowych. Od typu rdzenia zależą takie parametry płyty jak izolacyjność termiczna i akustyczna, masa i odporność na ogień. Oto najczęściej spotykane rodzaje płyt warstwowych:

  • Płyty z rdzeniem z poliuretanu PIR lub PUR — są trwałe, wytrzymałe na uszkodzenia, odporne na wysoką temperaturę i ogień. Stanowią doskonałą izolację ścian, podłóg i dachów. Płyty warstwowe z rdzeniem z pianki PIR zawierają więcej izocyjanianu, przez co mają lepsze właściwości izolacyjne.
  • Płyty z rdzeniem z wełny mineralnej — sprawdzają się jako dobra izolacja akustyczna i termiczna obiektu. Wykorzystuje się je do tworzenia przegród ogniowych. Są wytrzymałe, odporne na ogień i pleśń, jednak sporo ważą i mogą wchłaniać wodę. 
  • Płyty z rdzeniem ze styropianu — są wyjątkowo lekkie, łatwe w transporcie, montażu, kształtowaniu i dostępne w wielu kolorach. Wyróżniają się przystępną ceną, dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i termoizolacyjnymi, jednak są łatwopalne. 

Ze względu na przeznaczenie wyróżnia się:

  • płyty warstwowe ścienne — służą do obudowy ścian na zewnątrz lub wewnątrz obiektów,
  • płyty warstwowe dachowe — do montażu na dachach,
  • płyty warstwowe chłodnicze — przeznaczone do chłodni i mroźni.

Płyty warstwowe, płyty PIR zastosowanie

Płyty warstwowe — jakie jest ich zastosowanie?

Z powodu swoich właściwości i licznych zalet płyty warstwowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Sprawdzają się jako materiał osłonowy i izolacyjny w budynkach przemysłowych. Z powodzeniem wykorzystuje się je do ocieplania hal magazynowych i produkcyjnych, kontenerów biurowych, chłodni i garażów. Z płyt warstwowych wykonuje się różne elementy budynków. Służą do budowy ścian działowych, ekranów akustycznych, do obudowy bram i drzwi.

Płyty warstwowe — dlaczego warto je stosować?

Płyty warstwowe to korzystne rozwiązanie dla inwestorów szukających wygody i dla tych, którzy nie mogą wznosić budynków w technologii mokrej. Budowa obiektu przemysłowego z użyciem płyt warstwowych przebiega szybko, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Koszt inwestycji jest dużo niższy niż w przypadku zastosowania technologii betonowej lub murowanej. Jednocześnie płyty warstwowe zapewniają dobrą izolację akustyczną i termiczną, są wytrzymałe i łatwe w demontażu — co ma znaczenie w razie zmiany lokalizacji obiektu.    

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.